Kızartmaya Uygun 10 Nefis Türk Peyniri

Ülkemizin peynir zenginliğinin geç de olsa farkına vardık. Hem geleneksel yöntemlere sadık kalarak peynir üretimini sürdüren küçük üreticilerimiz var, hem de endüstriyel yatırımlarla pazara standart ürün sağlayan orta ve büyük üreticilerimiz. Peynirlerimizi bu kez, kızartılmaya yatkın olup olmadıklarına bakarak değerlendirdik. İşte sizlere kızarınca ağzınıza layık sonuç veren on çeşit peynirimiz.

Hellim

Kıbrıs’ın peynir dünyasına kazandırdığı, yapısal özellikleriyle beyaz peynirle benzeşen bir peynirdir. Kendine has, karakteristik bir aroması vardır. Tuz oranı yüksek salamurada bekletilerek olgunlaştırılır. Delik içermeyen, esnek yapısıyla ızgaraya uygun, özellikle salatalarda aranan bir peynir haline gelmiştir.

İsli Abaza

Kafkasya kökenli Abazalar’ın, kendi adlarıyla anılan; elastik yapısı, orta sertlikte, az tuzlu özellikleriyle kızartmaya son derece uygun bir peynirdir. İslenme süreci sırasında beze sarılan Abaza Peyniri, rengi kehribarı andıran ince ve yenilebilir bir kabuk geliştirir ve tadı yoğunlaşır.

Saganaki

Yunanca sahan anlamında gelene “sagana”dan türemiş bir ada sahip olan Saganaki, sahanda servis edilen ara sıcak yemeklerin de ortak adıdır. İnek ve keçi sütlerinin karışımıyla yapılan saganaki, hem kendi başına, hem de karides ve sebzeli uygulamalarıyla tavada tadına doyulmaz lezzetler yaratır.

Mihalıç

Güney Marmara bölgesinin bu ünlü peyniri, Türk peynirleri arasında niteliğiyle en öne çıkanlardan birisidir. Koyun sütünden üretilir. Gençken beyaz, olgunlaştıkça rengi esmerleşen Mihalıç, sert ve gözenekli bir yapıya sahiptir, rafta olgunlaştırılır. Isıya dayanıklı, kızartmaya elverişlidir.

Diyarbakır Örgü Peyniri

Coğrafi işarete sahip olan Diyarbakır Örgü Peyniri, yörenin Akkaraman cinsi koyunlarının sütünden yapılır. Örgü kalınlıklarına bakılarak incelerin endüstriyel, kalınların el yapımı olduğu kolayca anlaşılır. Krem renginde, az tuzlu, gözeneksiz bir yapısı vardır. Kızartması nefistir.

Urfa Peyniri

Urfa Peyniri’nin en iyi örnekleri, yörenin Üveysi cinsi koyunlarının aromatik sütlerinden yapılır. Yapımı esnasında gözenekli bezlere konup suyu süzülen peynirler, bu işleme üç kez tabi tutulur. Elle şekillendirilen peynirler birkaç gün sonra taze yenilebileceği gibi tuzlu salamurada bekletilerek olgunlaştırılabilir. Urfa peyniri de kızartmaya uygundur.

Boğatepe Kars Gravyeri

Kars yöresine özgü Zavot cinsi ineklerin sütlerinden yapılır. Rus işgali altında kaldığı 40 yıllık dönemde Kars’a gelen bir İsviçreli’nin girişimleriyle başlayan gravyer üretimi, bugün coğrafi işaretle korunan özel bir ürün olarak devam etmektedir. Kars gravyeri, sert ve gözenekli yapısıyla kızartmaya çok uygundur.

Antakya Kesme Peyniri

Antakya yöresinde inek sütünden imal edilen bir peynirdir. Sert, az yağlı ve az tuzlu bir yapısı vardır. Kızartılmaya uygundur.

Ayvalık Sepet Peyniri

Ege bölgesinin asil peynirlerindendir. Hem inek, hem de koyun sütüyle üretimi yapılmaktadır. Peynirin karakteristik özelliklerini, 12 ay olgunlaştırılmış örneklerde görmek mümkündür. Sert yapısıyla kızartmaya uygun, tanımaya değer bir peynirdir.

Hatay Yaprak Peyniri

Hatay yöresinin Ezme Peynir ve Baskı Peyniri olarak da adlandırılan ve inek sütünden üretilen peyniridir. Yarım santimetreyle bir santimetre kalınlığında, dikdörtgen veya daire formundaki parçalar halinde bulabileceğiniz beyaz renkli Yaprak Peyniri ufalanmayan, esnek yapısıyla kızartmaya elverişli, nefis bir lezzettir.