KIRMIZI ŞARAPLIK 10 TÜRK ÜZÜMÜ

Anadolu ve Trakya yarımadalarının üzerinde kurulu olan ülkemiz, uygarlığın dönüm noktaları kabul edilen pek çok evrime ev sahipliği yapmış. Göçerlikten yerleşik yaşama geçişin, toprak kapların günlük yaşamda kullanımının, tarım ve hayvancılığın, işlenmiş gıdaların üretimine başlamanın ilk tohumları, üzerinde yaşadığımız topraklarda atılmış. Bütün bunların bu topraklarda olması elbette tesadüf değil. Bu bereketli topraklar, birçok endemik bitkiye de ev sahipliği yapmış.

Botanik alanında çalışan bilim insanlarının araştırmaları gösteriyor ki ülkemiz toprakları şarap üretmeye uygun yaklaşık otuz çeşit üzümün ortaya çıktığı topraklar olmuş. Bu üzümlerden kırmızı şarap üretmeye uygun olan on tanesini daha yakından tanıyalım:

Kalecik Karası

Adını, yetiştiği yer olan Ankara’nın Kalecik ilçesinden alır. Somut kanıtlara dayanmamakla birlikte Hitit döneminden beri (yani üç bin yıldan uzun bir süredir) bu topraklarda yetiştiği söylenmektedir. Kalın kabuklu, orta büyüklükte taneleri vardır. Vişne ve frambuaz aromalı, orta gövdeli Kalecik Karası şarapları, Pinot Noir ve Gamay Noir üzümleriyle benzerlik gösterir.

Boğazkere

Güçlü tanenleriyle içerken boğazınızı sertçe okşayan Boğazkere, adını da bu özelliğinden alır. Elazığ ve Diyarbakır’ın bu üzümün ana toprakları olduğu tahmin edilmektedir. Küçük ve kalın kabuklu taneleri vardır. Hem asitli, hem de şekerli taneler verebilen Boğazkere üzümleriyle, fıçılarda olgunlaştırılmaya yatkın şaraplar üretilmektedir. Koyu renkli ve kurutulmuş meyvelerin hissedildiği aromalı şaraplar, olgunlaştığında tütün ve deri tatlarını da hissettirir.

Öküzgözü

Adını iri, siyah renkli tanelerinin öküz gözüne benzemesinden alır. Yüksek şeker seviyesine ulaşmaya yatkın olan öküzgözü üzümü, etli meyveler verir. Doğduğu toprakların Elazığ yöresi olduğu tahmin edilmektedir. Öküzgözü şarapları açık renkli, orta gövdeli, meyve aromalı, orta asitli ve yumuşak tanenli olurlar. Boğazkere üzümüyle hazırlanan kupajları çok başarılıdır.

Çal Karası

Doğduğu ve halen yetiştirildiği topraklar Denizli’ye bağlı Çal ilçesi çevresidir. Adını da bu yöreden alır. Şeker ve asit seviyesi yüksek meyveler verir. Çal Karası üzümünden hafif, açık renkli, kırmızı meyvelerin tatlarını hissettiren, yumuşak tanenli kırmızı ve roze şaraplar üretilmektedir.

Kuntra

Doğduğu yerin Bozcaada olduğu tahmin edilen Karasakız üzümü, özellikle Ada’da Kuntra olarak tanınır. İri taneli, yüksek asitli ama şeker seviyesi çok yükselmeyen bir yapıdadır. Hafif-orta gövdeli, kırmızı meyve ve şekerleme tatlarının hissedildiği, asit seviyesi düşük, yumuşak tanenli şaraplara dönüşür. Fıçılanmaya yatkın olmadığı kabul edilir.

Karalahna

Karalahnanın da Bozcaada doğumlu bir üzüm olduğu tahmin edilmektedir. İri taneli, şeker seviyesi çok yüksek olmayan meyveler verir. Karalahnadan koyu renkli, orta-yüksek gövdeli, kırmızı ve siyah meyve tatlarının hissedildiği, orta tanenli ve yüksek asitli şaraplar elde edilir. Olgunlaşmaya ve fıçıya uygun karakterde olduğu kabul edilir.

Papaskarası

Doğduğu toprakların Marmara Denizi içindeki Avşa Adası olduğu tahmin edilmektedir. Orta seviyede asit ve şeker tutmaya yatkındır. Günümüzde çoğunlukla Trakya bölgesinde yetiştirilmektedir. Koyu renkli, güçlü şaraplar üretilmesine elverişlidir. Yöresel alkolsüz içecek hardaliye üretiminde de kullanılır.

Ada Karası

Ada Karası üzümü de Marmara Denizi içindeki Avşa Adası kökenlidir. Kalın kabuklu, iri tanelerden oluşur. Ada Karası üzümünden yumuşak içimli, koyu renkli şaraplar elde edilir. Olgunlaştırmaya elverişli olduğu kabul edilir.

Merzifon Karası

Doğduğu topraklar Amasya’nın Merzifon ilçesi olduğu için yörenin adıyla anılır.Asit ve şeker seviyesi yüksek meyveler verir. Merzifon Karasından yumuşak içimli, koyu renkli şaraplar üretilmektedir. İtalyan üzümlerinden marzemino ile benzerliği bir dönem heyecan yaratmış, ama DNA analizleri iki farklı çeşit olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Foça Karası

Neredeyse yok olmaktan son dakikada kurtarılan, İzmir’in Foça ilçesinde doğmuş bir üzümdür. Aromatik yapısı kolay içimli, meyve tatlarının öne çıktığı şaraplar elde edilmesini sağlar. Daha yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan Foça Karası, sınırlı sayıda üretici tarafından işlenmektedir.