KADIKÖY, HÜZÜN ve CORONA MENÜLERİ
Hemen her gün, günlük rutin alışverişlerim beni Kadıköy Çarşısı’na getirir. Kimi zaman azalan pastırmayı, çam fıstığını; kimi zaman paketlerde kullandığımız kâğıt torbaları almak için farklı farklı yolları kullanarak Çarşı’ya uzanırım. Yürüdüğüm kaldırımlardaki yerinden oynamış taşlar, köşedeki pastanenin önündeki ferforje sandalyeler, yola taşan meyve ve sebze sandıkları; neredeyse hepsinin ne zaman karşıma geleceğini bilirim. Belki de bilirdim demem daha doğru. Çünkü artık bildiğim bütün ezberler bozuldu. Yürüdüğüm yollarda selam verdiğim yüzleri artık göremiyorum, çünkü o dükkanların kapısına kilit vuruldu. Ayak üstü iki laf edip kahvelerimizi yudumladığımız işletme sahipleri kayıplara karıştı.
Corona virüsünün önce vücutlarımıza, daha sonra da hayatlarımıza girmesiyle beraber alıştığımız yaşam düzeninin kaşla göz arasında nasıl bir değişime uğradığını dehşetle izliyoruz. Önce taa Çin’deki salgın diye çok da ciddiye almadığımız bir medikal sorunun nasıl bir küresel deprem halini aldığını, dünyanın güçlü diye bildiklerimiz de dahil bütün ülkelerini nasıl parmağında oynattığını şaşkınlıkla seyrediyoruz. Önceleri birler, onlarla; sonraları yüzler, binlerle; giderek on binler, yüz binler ve korkarız milyonlarla ifade edilen hasta sayılarını duyuyor, her türlü medya yayınında corona virüsüyle yatıyor, kalkıyoruz.
İş görme biçimlerimiz farklılaşıyor.
Neredeyse hepimizin yaşam ritimleri değişti. Yakın zamana kadar “ileride yaygınlaşır” diye düşündüğümüz uzaktan çalışmanın radikal bir biçimde yaşamın normali haline gelmesi, milyonlarca okul öğrencisinin uzaktan eğitimle tanışması bu sürecin birinci dalga etkisi olarak hayatımıza girdi. Üstelik sosyal ilişkilerin salgını büyütme özelliği, ister istemez daha eve dönük bir yaşam tarzını bizlere benimsetti.
BEPPE de elbette bu süreçten nasibini aldı. İş yerlerinin faaliyetlerinin sınırlanmasıyla biz de masalarımızda konuklarımızı ağırlama şansımızı kaybettik. Ama faaliyetimizi tamamen durdurmadan paket ve gel-al servislerimizle kurumsal canlılığımızı koruma ayrıcalığımıza dört elle sarıldık. Bu faaliyetleri sonuna kadar sürdürmek için de var gücümüzle direniyoruz.
Corona Günlerinde “Her Güne Farklı Menü”
Corona salgını hepimize, eski yaşamımızın farkına varmadığımız sıradan değerlerinin ne kadar önemli olduğunu fena halde öğretiyor ve anlaşılan bir süre daha öğretmeye devam edecek. Bu koşullar çok çabuk değişmeyeceğine göre kendi çalışma alanımız içinde hem bizi meşgul edecek, hem de bizi tanıyan, özellikle yakın çevremizde yaşayan dostlarımızın ağzını tatlandıracak bir alternatif menü hazırladık. Corona önlemleri devam ettiği sürece biz de meraklı dostlarımız için HER GÜNE FARKLI MENÜ başlıklı bir içerik sunacağız. BEPPE’nin standart menüsünün tümüyle dışında hazırladığımız bu alternatif menü, evlerimizde tükettiğimiz geleneksel yemeklerin bizim tarafımızdan yorumlanan varyasyonlarından oluşuyor.
Malzeme seçiminde, hazırlanmasında ve pişirilmesinde gösterdiğimiz her zamanki titizlik, bu menülerimiz için de geçerli. Üretim miktarımız, bizim ölçeğimizle sınırlı. Bu nedenle siparişleri başvuru sırasıyla alıp kota dolunca duruyoruz. Dostlarımız verdikleri siparişi, izleyen gün 12:30’dan sonra gelip alabiliyorlar. Yürüme zorluğu çeken veya 65 yaş üstü olup evinden çıkması sakıncalı olan komşularımıza yemeklerini biz bırakıyoruz.
Dileriz Corona Menülerimiz, şu sıralarda hasret kaldığımız yaşam keyfinize hiç değilse lezzetiyle renk katar.
Önümüzdeki günlerin sağlık ve mutluluk getirmesini diliyoruz.