DOĞAL ŞARAPLAR: BİLDİĞİMİZ ŞARAPTAN NE FARKLARI VAR?

  Aslına bakarsanız doğal şaraplar, şimdi tüketmekte olduğumuz şarapların dedeleri. Ama artık muazzam bir büyüklüğe erişmiş olan şarap endüstrisinin kullandığı teknik çözümler, araçlar ve uzmanlığın etkileriyle alıştığımız şarap tadından çok daha farklı bir lezzete kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Artık hepimiz beslenme yaklaşımlarımızı sorguluyor, işlenmiş gıda çözümlerine alternatifler arıyor, daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir metodu hayatlarımıza entegre etmeye öncelik veriyoruz. Bu genel bakışımızın alt başlıklarından birisi de elbette şarabın da doğalı.

  Günümüzde ortaya çıkan doğal şarap trendini biraz da yukarıda değindiğimiz şarap endüstrisinin yaklaşımına gösterilen reaksiyon gibi görmeliyiz. Meşe fıçılarda dinlendirmenin yarattığı belirgin fıçı aromalarının, üretim sürecini daha rahat ve garantili geçirmek için kullanılan katkı maddelerinin kullanılmadan da üretim yapılabileceğinin kafa tutması bir anlamda.

 Dilerseniz önce doğal şarap olarak tarif ettiğimiz ürünün özelliklerine bir göz atalım. Her ne kadar doğal şarap için resmi bir tarif yoksa da şarap dünyasının temel başvuru kaynaklarından “The Oxford Companion to Wine” kitabında ipuçlarını bulabiliriz.

 

Doğal Şarapların Ayırt Edici Özellikleri:

  • Küçük ölçekli, kendi başına çalışan üzüm üreticilerinin ürünleriyle hazırlanır.
  • Sürdürülebilir, organik veya biodinamik bağların asmalarından elle toplanan üzümler kullanılır.
  • Doğal mayayla hazırlanır.
  • Fermantasyon işlemi sırasında hiçbir ek malzeme kullanılmaz.
  • Sınırlı sülfit kullanımı mümkündür, aslen hiç kullanılmaması beklenir.

 

Peki, karşımıza doğal şarap geldiğinde neyle karşılacağız?

Doğal şarapların dış görünümüne baktığımızda pek çoğunun ilk gözümüze çarpan yanı büyük olasılıkla bulanıklığı olacaktır. Alıştığımız şaraplara göre daha zayıf meyvemsi aroma, daha belirgin maya tadı (belki bu tadı yoğurt gibi tarif etmek mümkün) hissetmemiz mümkün. Lezzet haritalarımız doğal şarabı, ekşi tatlara daha yakın bir yere konumlandıracaktır. Hepsi böyle mi dersek elbette değil, aralarında berrak, meyve aroması daha öne çıkan kimi örnekleri de var.

Doğal Şaraplar Nasıl Üretilir?

Doğal şarap üretiminde öne çıkan üç metodu kısaca tanıyalım:

  • Orange Wine: Aslında beyaz şaraptır ancak fermantasyon esnasında kırmızı şarap yapılır gibi kabuk ve çekirdekleri içinde bırakılır. Antik dönemlerin üretim teknikleriyle üretilen şaraplar, kabuk ve çekirdeklerin etkisiyle daha koyu renk alırlar, tanklarda veya toprak kaplarda bekletilirler.
  • Pet Nat: Eski usuller kullanılarak düşük alkollü, gaz oranı biraz daha zayıf olan köpüklü şarap üretim biçimidir. Fransa’da ortaya çıkmış ve bu alanda faaliyet gösteren üreticiler arasında hızla yaygınlaşmıştır.
  • Col Fondo Prosecco: Hepimizin zevkle içtiği köpüklü prosecco’ların köpüklerinin oluşması için şaraplar, üretimin ikinci aşamasında basınçlı tanklarda bekletilir. Col Fondo Prosecco’lardaysa bu köpükler, şişelerde bekletilerek elde edilir. Bu metodun en az bin yılık bir geçmişi olduğunu biliyoruz. Bugünün reaksiyoner üreticileri, işte bu eski metotla alternatif doğal şaraplarını üretiyorlar.

Doğal Şaraplar Hakkında Son Söz:

  Son yıllarda canlanan Türk şarap dünyasında az da olsa doğal şarap başlığı altına koyabileceğimiz örneklerimiz var. Ulaşabildiğimiz yerli doğal şarap örneklerine BEPPE menüsünde yer veriyoruz, meraklı dostlarımızla paylaşmak bizi çok sevindirir. Eğer doğal şarap alıp evde tüketecekseniz çok bekletmeden içmenizi öneririz, içerisinde hiç koruyucu olmaması sebebiyle hızla yaşlanabiliyorlar.