CORAVIN

Eğer yemeğim, yanında bir kadeh şarap içmeye beni davet ediyorsa, genellikle çağrıya uyarım. Ama yemek hiçbir zaman tek bir çeşitten ibaret olmadığı için yanındaki şarabı seçme süreci beni hep rahatsız etmiştir. Çünkü iki, üç belki dört farklı lezzetten oluşan yemek, bir çeşit şarap seçmeye zorlar insanı. Halbuki her ayrı lezzetin eşlikçisi farklı olmalıdır. Belki bir kadeh beyaz şarapla başlayacak yolculuk ana yemekte yerini kırmızı şaraba, sonunda da tatlı şaraba bırakmayı gerektirmektedir. Üstelik işletmeler kadeh servis konusunda son derece isteksizdirler, açılan şişenin satılamayacak kısmı ya zarar hanesine yazılır, ya da ziyan olmasın diye görevliler tarafından tüketilir. Elbette bu isteksizliği de anlayışla karşılamak gerekir.

BEPPE Şarap Menüsü’nü hazırladığımız dönemde, tam da bu problemi çözmek için geliştirilmiş bir ürün gördük. Adı CORAVIN’di, şarap tutkunu bir MIT mühendisinin geliştirdiği nefis bir çözümdü karşımızdaki. Coravin’i bulmak kadar, Türkiye’de bu ürünün bir distribütörü olduğunu öğrenmek de şaşırttı bizi. (Hangisine daha çok şaşırdığımızı kestiremiyorum.) İşte bu ürün sayesinde BEPPE’de, gözümüzü kırpmadan neredeyse yüze yakın şarabı kadeh veya yarım şişe olarak servis etmeyi göze alabildik. Gerçek şarap tutkunlarını yeni şaraplarla tanıştırmak, yemeğin akışı içinde farklı şarapları deneyimlemelerini sağlamak mümkün oldu.

Coravin’in çalışma prensibi kısaca şöyle: Büyük bir şırıngaya benzeyen aletin iğnesinin içi oyuk. Coravin’i şişenin ağzında yer alan mantarın üzerine yerleştirip iğnesini avucunuzla bastırın, iğne mantarı boydan boya geçip iç kısmından çıkacaktır. Şişeyi kadehe boşaltmak için çevirdiğinizde Coravin’in musluğa benzeyen ağzından şarap akmaya başlar, siz bu işlemi yaparken de aletin içindeki gaz tüpünden şişenin içine aynı miktarda Argon gazı basılır. Bir asal gaz olan Argon, koku ve tat üzerinde hiç bir etkisi olmayan nötr bir yapıdadır. İşiniz bitince Coravin’in iğnesini bu defa çekerek mantardan çıkarın. Bu sürecin başarılı olmasının tek şartı, mantarın doğal esaslı olmasıdır. Doğal mantar, iğne çıktıktan sonra kendiliğinden deliği kapatarak hava yalıtımını sürdürür. Plastik kapatıcılar ise bu özelliğe sahip olmadığı için delikten gazın uçmasına ve normal havayla şarabın temas etmesine sebep olurlar. Bu nedenle doğal mantarlı şişeler, Coravin kullanımından sonra da içlerindeki şarabı kapalıymış gibi korumaya devam ederler.

Coravin, ev kullanımı için de çok uygun bir çözümdür. BEPPE’de kullandığımız ürünleri, meraklı konuklarımız için satışa sunduğumuz bir BEPPEShop bölümümüzde Coravin de yer alıyor. Dileyen konuklarımız Coravin’i satın alabilir ve BEPPE’nin deneyimli ekip arkadaşlarından kullanım desteği de isteyebilirler.