Calzone: Pizzanın Gölgesinde Kalan Bir Başka İtalyan Lezzeti

  Calzone, katlanmış pizza ve kapalı pizza adlarıyla da tanınır. Daire şeklinde açılan pizza hamurunun ortadan ikiye katlanıp üst üste gelen yarım çemberin sıkıca birbirine yapıştırılıp mühürlenmesiyle formu tamamlanır. Calzone’nin içine başta peynir olmak üzere pizzada kullanılan neredeyse tüm malzemeler konabilir.

Calzone Nasıl Ortaya Çıktı ?

  Calzone de, pizza gibi Napoli bölgesinin ürünüdür. Kayıtlar, ilk kez 18. yüzyılda bir yiyecek türü olarak calzone’den bahsederler. Kelime anlamının “pantolon” olması da manidardır. Şeklinin yarattığı çağrışım kadar ayakta tüketilecek yiyecek seçeneği olması da bu adın çabucak benimsenmesine yardım etmiş olsa gerektir. İtalya’nın hemen her yöresi, calzone’yi kolayca mutfaklarına kabul etmiştir ama elbette kendi imzalarını ve yorumlarını da ürüne eklemişlerdir. Orijinal hali odun ateşinde pişirilmek olan calzone, Puglia bölgesinde yağda kızartılan, alternatif adı da panzerotti olan bir türevine dönüşür. Sicilyalılarsa içine soğan, patates, brokoli gibi sebzeler doldurdukları calzone’ye cuddurini adını verirler.

Calzone, Evlere Servisin Gözdesi

  Şehirlerin dinamik yaşamı içinde doyurucu, lezzetli ve pratik bir karın doyurma seçeneği arayanlar için calzone ideal bir çözüm haline gelir. İtalya’nın hemen her kentindeki pizzerialar ve seyyar satıcılar calzoneye menülerinde ve tezgahlarında yer verirler. “Foods of Italy” kitabıyla Amerika’da çok ses getiren yazar Waverly Root, calzone’nin görenlerde yarattığı “sağlam yiyecek” algısı ve kapalı olduğu için geç soğuma özelliğiyle İtalya’da en popüler evlere servis ürünü haline geldiğini ifade eder.

Calzone Amerika’da

  Hiçbir zaman pizza kadar rağbet görmese de calzone Amerika’da satılmaya başlandığında, varlığını hızla kabul ettirir ve kendisine pazarda bir yer edinmeyi başarır. Tıpkı pizzanın serüveninde olduğu gibi ulaştığı coğrafyalarda farklı malzemeler ve boyutlar ile servis edilen calzone, Amerikalıların çok sevdiği doyurucu boyutlarda, birçok farklı işlenmiş et ve peynir türleri ile doldurularak satılır.

 Servis edildiği restoranların hedef kitlesine uygun olarak kimi yerlerde servis tabağı üzerinde çatal-bıçakla sunulduğunu da, ayak üstü atıştırmayı tercih edenler için sandviç gibi paketlenerek teslim edildiğini de görebilirsiniz.

  Sanki utangaç bir yapısı varmış gibi içindekileri sıkı sıkı saklayan calzone, pizzanın gösterişli sunumunun gölgesi altında mütevazı bir kendine güvenle, pazardaki konumunu bundan sonra da koruyacak gibi görünüyor, ne dersiniz?