BEPPE’NİN KARTPOSTALLARI

 

Teknolojik değişimin baş döndüren bir hızla yaşam biçimimizi değiştirdiği otuz yıllık bir dönem geçirdiğimizi görüyorum geriye bakınca. Bu satırları 2019 yılının ikinci yarısında yazıya döktüğümü düşünecek olursak, 1989 yılından bu yana ortaya çıkan alternatif çözümlerin, bizim için tek geçerli yol olduğunu düşündüğümüz pek çok karakteristik hizmetin değersizleşmesi sonucunu yarattığını gözlüyorum. Bu kayıpların duygusal etkileriyle, kolayca nostaljik bir özleme kapılmak mümkün elbette. Bu zaten günlük yaşamımızın içinde çokça çıkıyor karşımıza. Ama bu değişimler sonucunda artık terk edilmeye yüz tutan ama canlı tutmaya değer gördüğümüz kimi uygulamaları, bugüne taşımamızın önünde de bir engel yok. Onun için hayıflanmak yerine ne yapabiliriz diye bakınırken önümüze kartpostal projemiz çıktı.

Belki ilköğretim üniteleri içinde posta hizmetlerine hala kağıt üzerinde yer veriyorlardır. Ama okul çağındaki çocuklarımızın çok küçük yaşlarından beri elektronik haberleşmeyle haşır neşir olduklarını düşünürsek, geleneksel mektubun artık günlük yaşamlarında pek yeri kalmadığını kabul etmemiz gerekir. Sosyal medyanın herkesin yaşamının ayrılmaz bir parçası olmasına, neredeyse bütün haberleşmenin anında haberleşme app’leri ve e-posta üzerinden yürütülmesine bakınca geleneksel postanın pabucunun dama atıldığı bir gerçek.

Bu cümleleri izleyen ve amayla başlayan bir dizi başlığın da olduğunu biliyoruz hepimiz. Her gün akıllı telefonlarımıza ulaşan, pek çok zaman bir çoğunu açmadığımız onlarca, yüzlerce duyuru alıyoruz. Hepimiz paylaşmaya değer gördüğümüz pek çok mesajı da aynı yollarla elektronik adreslere yolluyoruz. Biz nasıl bazılarını açmıyor ya da açmaya vakit bulamıyorsak, bizim gönderdiklerimiz de aynı akıbetle karşılaşıyorlar. Uzun lafın kısası belki mesajlarımızı göndermemiz kolay ama bu mesaj kalabalığının içinde fark edilmeleri zor.

BEPPE’nin kendisine özgü, entelektüel yanı daha güçlü bir konuk profili var. Hep altını çizdiğimiz özellikleri arasında yemeğe sosyal ve kültürel bir anlam yüklemeleri var konuklarımızın. Bu özelliklerinden aldığımız güçle BEPPE menüsündeki ürünlerimiz içinden bir seçki hazırladık. Bu seçkide yer alan pizzalarımızın suluboya görsellerini kartpostal olarak bastırdık. Konuklarımızın yemeklerinin tamamlanmasından sonra servisteki arkadaşlarımız ilgi duyan konuklarımıza kartpostallarımızı gösteriyorlar. Yaşadığı deneyimi orada olmayan bir aile ferdi, arkadaşı veya akrabasıyla paylaşmak isteyen konuklar hemen orada arkasına mesajlarını ve adreslerini yazıp servisteki arkadaşlarımıza teslim ediyorlar, onlar da pulunu yapıştırıp izleyen gün postaya atıyorlar.

Biz, bu iletişimin gelen konuklarımızda nasıl bir şaşkınlık yarattığını sevinçle görüyoruz. Artık neredeyse kullanılmayan eski usul posta haberleşmesinin sürdürülebilir ve sürdürmeye değer olduğunu görmek, dijitalleşmiş günlük yaşamımıza güzel bir zenginlik katıyor. Şimdilik sekiz çeşit kartpostalımız var çoğalttığımız. Bir sonraki gelişinizde sizin de aklınızda olsun, bir kartpostal da siz gönderin. Sevdiğiniz dostlarınızı analog bir mesajla şaşırtın.